V rámci specializace Softwarové inženýrství se seznámíte s teorií, technologiemi a postupy používanými při vývoji informačních systémů. Kromě teorie se naučíte takové systémy vyvíjet s použitím moderních vývojových prostředků, metod a technologií. Osvojíte si tvorbu internetových aplikací a aplikací v distribuovaném prostředí. Po skončení studia budete připraveni na projektování, provoz a správu informačních systémů. Zorientujete se také v technologiích a důležitých standardech používaných při managementu projektů a k podpoře business aktivit. Budou se o vás ucházet firmy vyvíjející či provozující programové systémy - např. místní správa, armáda, školství, zdravotnictví a veškeré průmyslové podniky.
Informační technologie hýbou světem
-
79 %
studentů získá zkušenosti z praxe
-
98 %
studentů úspěšně složí státní závěrečnou zkoušku
-
99 %
absolventů najde práci do měsíce
-
40 938 Kč
je průměrný nástupní plat absolventů
1. ročník
Povinné předměty programu - zima
Povinné předměty programu - léto
Společný základ programu
Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:
- Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
- Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
- Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
- Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
- Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
- Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
- Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
- Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.
Doporučené průchody specializací
Softwarové inženýrství
Softwarové inženýrství je proces analýzy potřeb uživatelů, navrhování, konstruování a testování aplikací pro koncové uživatele. Cílem je seznámit studenty s teorií, technologiemi a postupy používanými při vývoji informačních systémů (IS) a naučit je takové systémy vyvíjet s použitím moderních vývojových prostředků, metod a technologií. Student se rovněž seznámí s metodikou a metodologií vývoje IS s ohledem na aktuální potřeby business sféry a se znalostními oblastmi managementu projektů. V povinných předmětech si studenti prohloubí znalosti získané v bakalářském studiu především v oblasti databázových a informačních systémů, dolování z dat, získávání znalostí z dat, umělé inteligence, automatizovaného testování a strojového učení. Pozornost je věnována také problematice bezpečnosti informačních systémů. Výběrem volitelných předmětů se může student dále zaměřit na prohloubení teoretických základů z oblasti formálních specifikací či kryptografie nebo se zaměřit praktičtěji například na tvorbu internetových aplikací a aplikací v distribuovaném prostředí. Díky kvalitnímu teoretickému vzdělání a širokému univerzálnímu základu aplikačně zaměřeného oborového studia je přitom zajištěna vysoká adaptabilita absolventa na mnohé aktuální požadavky jeho budoucí profesionální praxe, a to i v jiných oblastech informačních technologií.
Absolvent se orientuje v komponentách a architekturách informačních systémů, dovede integrovat technické a programové produkty při jejich vytváření.
1. ročník, zimní semestr
- Architektury výpočetních systémů
- Statistika a pravděpodobnost
- Teoretická informatika
- Ukládání a příprava dat
- Umělá inteligence a strojové učení
- Inteligentní systémy
1. ročník, letní semestr
- Funkcionální a logické programování
- Management projektů
- Paralelní a distribuované algoritmy
- Internetové aplikace
- Projektový manažer
- Přenos dat, počítačové sítě a protokoly
2. ročník, zimní semestr
- Analýza a návrh informačních systémů
- Bezpečnost informačních systémů
- Semestrální projekt
- Strategické řízení informačních systémů
- Pokročilé databázové systémy
- Získávání znalostí z databází
2. ročník, letní semestr
Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží
Doc. RNDr.
Kreslíková Jitka
CSc.
Jitka Kreslíková učí a garantuje magisterské předměty Management projektů a Projektový manažer. Těmto oblastem se také věnuje při svém výzkumu jako vedoucí Výzkumné skupiny managementu v softwarovém inženýrství.
Ing.
Květoňová Šárka
Ph.D.
Doc. Mgr.
Rogalewicz Adam
Ph.D.
Učí předmět Složitost a podílí se na výuce předmětů Teoretická informatika a Petriho sítě. V rámci svého výzkumu se zajímá o možnosti reprezentace nekonečných množin grafů. Dále se pak zajímá o možnost automatizovaného zjišťování složitosti programů.
Čím se zrovna bavíme?
-
Fakulta informačních technologií VUT v Brně se účastní projektu SoFAIR, který byl vyhlášen v rámci výzvy CHISTERA Open Research Data & Software. Tato společná iniciativa si klade za cíl zvýšit objevitelnost a opakovanou použitelnost otevřeného výzkumného softwaru. …
-
Specializace Počítačové vidění, 2 diplomy i nespoutaná severská krajina. O tom všem je Double Degree ve Finsku
Samuel Repka studuje na Fakultě informačních technologií navazující magisterský program "Informační technologie a umělá inteligence" se specializací Počítačové vidění. Aktuálně je v posledním, druhém ročníku, studia, který jako účastník Double Degree programu s Lappeenranta University of Technology (LUT) tráví ve Finsku. …
Pojďte na FIT!
Další magisterské
specializace
-
Bioinformatika a biocomputing
-
Informační systémy a databáze
-
Inteligentní systémy
-
Inteligentní zařízení
-
Kyberfyzikální systémy
-
Kybernetická bezpečnost
-
Matematické metody
-
Počítačová grafika a interakce
-
Počítačové sítě
-
Počítačové vidění
-
Softwarové inženýrství
-
Strojové učení
-
Superpočítání
-
Verifikace a testování software
-
Vestavěné systémy
-
Vývoj aplikací
-
Zpracování zvuku, řeči a přirozeného jazyka