Obor počítačové sítě jsou specializací informatiky a výpočetní techniky, která se zabývá datovou komunikací. V dnešní době je však víc než to. Zahrnuje také témata, jako je bezpečnost sítí, návrh distribuovaných aplikací, internetové aplikace, cloud a internet věcí. Studium oboru počítačové sítě zahrnuje nezbytnou teorii a principy komunikace a také klade důraz na porozumění a schopnost využívat moderní komunikační technologie a platformy. Po ukončení studia budete mít znalosti o počítačových sítích, zabezpečení sítě a moderních internetových technologiích.
Informační technologie hýbou světem
-
79 %
studentů získá zkušenosti z praxe
-
98 %
studentů úspěšně složí státní závěrečnou zkoušku
-
99 %
absolventů najde práci do měsíce
-
40 938 Kč
je průměrný nástupní plat absolventů
1. ročník
Povinné předměty programu - zima
Povinné předměty programu - léto
Společný základ programu
Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:
- Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
- Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
- Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
- Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
- Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
- Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
- Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
- Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.
Doporučené průchody specializací
Bezpečnost v počítačových sítí
Jestliže Vás zajímá kybernetická bezpečnost, můžete si znalosti doplnit ve volitelných předmětech, které řeší aktuální problematiku zabezpečení počítačové komunikace a systémů.
1. ročník, zimní semestr
- Architektury výpočetních systémů
- Prostředí distribuovaných aplikací
- Statistika a pravděpodobnost
- Teoretická informatika
- Ukládání a příprava dat
- Umělá inteligence a strojové učení
1. ročník, letní semestr
- Funkcionální a logické programování
- Kryptografie
- Paralelní a distribuované algoritmy
- Přenos dat, počítačové sítě a protokoly
- CCNA Kybernetická bezpečnost (v angličtině)
- Návrh, správa a bezpečnost
2. ročník, zimní semestr
- Bezdrátové a mobilní sítě
- Grafové algoritmy
- Semestrální projekt
- Bezpečné kódování
- Bezpečnost informačních systémů
- Získávání znalostí z databází
2. ročník, letní semestr
Návrh a správa počítačových sítí
V případě, že Vás zajímá klasická sítařina, pak lze zvolit předměty zaměřené na návrh a monitorování sítí, případně vývoj síťových aplikací.
1. ročník, zimní semestr
- Architektury výpočetních systémů
- Statistika a pravděpodobnost
- Teoretická informatika
- Ukládání a příprava dat
- Umělá inteligence a strojové učení
- Pokročilý návrh a zabezpečení podnikových sítí
1. ročník, letní semestr
- Funkcionální a logické programování
- Internetové aplikace
- Kryptografie
- Moderní trendy informatiky (v angličtině)
- Paralelní a distribuované algoritmy
- Přenos dat, počítačové sítě a protokoly
2. ročník, zimní semestr
- Bezdrátové a mobilní sítě
- Grafové algoritmy
- Prostředí distribuovaných aplikací
- Semestrální projekt
- Rádiová komunikace
- Směrování a přepínání v páteřních sítích (ENCOR)
2. ročník, letní semestr
Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží
Doc. Ing.
Ryšavý Ondřej
Ph.D.
Docent Ryšavý se zaměřuje na návrh a analýzu distribuovaných aplikací, zpracování dat z komunikačních systémů, strojové učení a návrh počítačových protokolů. Externě vyučuje digitální forenzní analýzu a bezpečnost bezdrátových sítí.
Doc. Dr. Ing.
Kolář Dušan
Dušan Kolář je vedoucím Ústavu informačních systémů. V rámci studia se s ním setkáte v předmětech Pokročilé databázové systémy a Funkcionální a logické programování. Věnuje se formálním jazykům, jejich zpracování a reverznímu překladu (např. při spolupráci FIT/Avast).
Doc. Ing.
Matoušek Petr
Ph.D., M.A.
Zaměřuje se na problematiku bezpečnostního monitorování počítačových sítí, multimediální přenosy, VoIP a mobilní komunikaci. Je garantem programu Cisco Akademi, který nabízí studentům FIT specializované kurzy CCNA a CCNP. Dále se zabývá bezpečností průmyslové komunikace a Internetu věcí (IoT).
Ing.
Veselý Vladimír
Ph.D.
Vladimír Veselý je nadšený a všestranný odborník na počítačovou komunikaci, forenzní analýzu síťových dat, akcelerované lámání hesel, či analýzu kryptoměnových transakcí. Učí pokročilé techniky zpracování paketů, návrh a bezpečnost sítí LAN a WAN. Působí jako konzultant v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Čím se zrovna bavíme?
-
Každý zná vzpírání, ale ne každý zná silový trojboj. Přesto máme na VUT mistra v této disciplíně. Student Fakulty informačních technologií Richard Klem zvítězil vloni na podzim na Mistrovství světa univerzit v silovém trojboji ve Slovinsku a do Brna přivezl zlatou medaili, pouhý rok poté, co …
-
Až 400 gigabitů za sekundu. Odborníci z FIT VUT vyvinuli jednu z nejrychlejších akceleračních síťových karet na světě
Nová síťová karta je založena na čipu FPGA - náročné technologii, které se odborníci z FIT VUT věnují déle než 20 let. Ultra rychlá hardwarově akcelerovaná karta vznikla loni v rámci spolupráce sdružení CESNET a společnosti Reflex CES. …
Pojďte na FIT!
Další magisterské
specializace
-
Bioinformatika a biocomputing
-
Informační systémy a databáze
-
Inteligentní systémy
-
Inteligentní zařízení
-
Kyberfyzikální systémy
-
Kybernetická bezpečnost
-
Matematické metody
-
Počítačová grafika a interakce
-
Počítačové sítě
-
Počítačové vidění
-
Softwarové inženýrství
-
Strojové učení
-
Superpočítání
-
Verifikace a testování software
-
Vestavěné systémy
-
Vývoj aplikací
-
Zpracování zvuku, řeči a přirozeného jazyka