Kategorie: tisková zpráva

Dne: 14. října 2024

Třetí ročník AI 4 Talents středoškolákům přiblíží témata deepfakes, smartcities, hlasové biometrie nebo AI ve zdravotnictví

Po úspěchu minulých ročníků Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně (FIT VUT) ve spolupráci s Fakultou informatiky Masarykovy univerzity (FI MU) opět pořádají akci AI 4 Talents, která se zaměřuje na talentované studující středních škol se zájmem o umělou inteligenci a IT. Letošní ročník se koná v pátek 18. října 2024 ve VIDA! science centru v Brně. Program nabídne přednášky špičkových akademiků, praktické workshopy a prezentace výzkumných skupin a firem. Událost je součástí akce Dny AI.

„AI se stále více stává běžnou součástí našich životů, i když se jedná o velmi sofistikovanou technologii, která vyžaduje špičkový hardware, pokročilé matematické metody a obrovské množství dat. S jejím rozvojem vyvstávají také důležité etické a filosofické otázky, které musíme lépe pochopit. Pochopení AI a jejích nástrojů začíná být klíčovou dovedností pro budoucnost, a proto v Brně pořádáme akci AI 4 Talents, určenou pro studentky a studenty středních škol se zájmem o IT. Rád bych poděkoval odborníkům, kteří na akci prezentují a organizují workshopy, díky nimž mohou studující získat cenné znalosti a zkušenosti,” uvedl proděkan pro marketing a vnější vztahy FIT VUT Vítězslav Beran.

AI 4 Talents 2022I foto: Jan Prokopius

Program AI 4 Talents je navržen tak, aby účastníkům poskytl hlubší porozumění umělé inteligenci a jejímu využití v reálném světě. Na úvod proběhnou přednášky expertů z obou pořadatelských institucí. Dr. Malinka z FIT VUT se zaměří na problematiku deepfakes a jejich vliv na kybernetickou bezpečnost, včetně metod detekce a ochrany proti zneužití této technologie. Přednáškou „Jak chytré jsou Smart Cities“ provede účastníky doktor Walletzský z FI MU. Dozví se, jak moderní technologie a data transformují městskou infrastrukturu a služby. V přednášce „Umělá inteligence jako všelék a jiné pošetilosti“ se podívají díky docentu Nováčkovi z FI MU zblízka na aplikace umělé inteligence v biologii a zdravotnictví.

AI 4 Talents 2022I foto: Jan Prokopius

„Na FI MU nabízíme široké spektrum aktivit, které studujícím středních škol představují oblasti informatiky, kterým se u nás při studiu mohou věnovat. AI 4 Talents jako součást brněnských Dnů AI ukazuje naše pevné místo v rámci inovačního ekosystému #brnoregionu. Těší mě, že letošní program opět představí nejaktuálnější trendy v oblasti AI a příklady úspěšné spolupráce naší fakulty s průmyslovými partnery a dalšími institucemi,“ řekla Barbora Bühnová, proděkanka pro vnější vztahy a spolupráci s partnery FI MU.

Ukázky využití AI budou na stáncích prezentovat výzkumné skupiny FIT VUT, FI MU a MENDELU. Na odpoledne jsou připraveny praktické workshopy od firem GenDigital a Newsmatics a přednáška od společnosti Phonexia na téma jak poznat člověka podle hlasu, která posluchače seznámí s principy hlasové biometrie a jak technologie dokáže rozpoznat hlas a identifikovat řečníka.

Akce nabídne pohledy odborníků z brněnských univerzit i soukromé sféry a seznámí středoškolské studující s výzvami a příležitostmi, které AI přináší do každodenního života i do možné budoucí kariéry.

Stejně jako v loňském roce je dle dosavadních registrací očekávána vysoká účast středoškolských studentů a studentek ze všech koutů České i Slovenské republiky. Potenciální uchazeči o studium IT oboru tak mají skvělou příležitost seznámit se s výzkumnými oblastmi na brněnských IT fakultách.

Vložil: Horná Petra, Mgr.

Poslední změna: 2024-10-14 09:03:20