V rámci specializace Inteligentní zařízení se seznámíte s návrhem a tvorbou chytrých zařízení, která umějí získávat údaje ze svého okolí, zpracují je a řízeně do tohoto prostředí zasahují. Studijní náplní jsou základy fyziky, senzoriky, teorie řízení, bezpečnosti, komunikace a vdechnutí inteligence těmto hardwarovým jednotkám. Inteligentní zařízení jsou všude kolem nás - kdo je bude umět navrhovat a porozumí jim, ten nalezne zcela bez problému uplatnění nejen v menších firmách, které zabývají vývojem těchto technologií, ale taktéž v mezinárodních společnostech věhlasných jmen.
Informační technologie hýbou světem
-
79 %
studentů získá zkušenosti z praxe
-
98 %
studentů úspěšně složí státní závěrečnou zkoušku
-
99 %
absolventů najde práci do měsíce
-
40 938 Kč
je průměrný nástupní plat absolventů
1. ročník
Povinné předměty programu - zima
Povinné předměty programu - léto
Povinné předměty specializace - léto
Společný základ programu
Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:
- Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
- Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
- Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
- Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
- Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
- Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
- Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
- Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.
Doporučené průchody specializací
Inteligentní zařízení
Absolvent má všeobecné znalosti teorie inteligentních zařízení a dovednosti navrhování, konstruování a aplikačního využití těchto zařízení se speciálním zaměřením na problematiku inteligentních senzorů a aktuátorů v kontextu internetu věcí.
1. ročník, zimní semestr
- Architektury výpočetních systémů
- Soft Computing
- Statistika a pravděpodobnost
- Teoretická informatika
- Ukládání a příprava dat
- Umělá inteligence a strojové učení
1. ročník, letní semestr
- Bezpečná zařízení
- Funkcionální a logické programování
- Fyzikální optika
- Paralelní a distribuované algoritmy
- Principy a návrh IoT systémů
- Návrh vestavěných systémů
2. ročník, zimní semestr
- Robotika (v angličtině)
- Semestrální projekt
- Senzory a měření
- Agentní a multiagentní systémy
- Bezdrátové a mobilní sítě
- Inteligentní systémy
2. ročník, letní semestr
Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží
Doc. Ing.
Janoušek Vladimír
Ph.D.
Doc. Janoušek vyučuje předmět Inteligentní systémy. Je autorem konceptu objektově orientovaných Petriho sítí a jazyka PNtalk a několika dalších nástrojů, které aplikují formální modely ve vývoji adaptivních a rekonfigurovatelných systémů. K jeho koníčkům patří DIY realizace řízení chytré domácnosti, HiFi audio a hudba.
Čím se zrovna bavíme?
-
Miroslav Vrzal se sice živí prací v IT sektoru, známější je ale v metalové subkultuře, které se věnuje i na výzkumné úrovni. Kromě informatiky vystudoval absolvent FIT VUT sociologii na FSS MU a religionistiku na FF MU, kde aktuálně učí kurz zaměřený na subkultury. …
-
Tibor Kubík a Alexander Polok a další doktorandi z VUT získali stipendium Brno Ph.D. Talent
Devět doktorských studentů a studentek z Vysokého učení technického v Brně uspělo v 15. ročníku Brno Ph.D. Talent, mezi nimi i dva zástupci Fakulty informačních technologií. Na slavnostním večeru, který se konal na brněnské radnici, si převzali šeky na svůj další výzkum. Letošní ročník evidoval okolo 150 přihlášek, jejichž výzkumný záměr hodnotila mezinárodní porota. …
Pojďte na FIT!
Další magisterské
specializace
-
Bioinformatika a biocomputing
-
Informační systémy a databáze
-
Inteligentní systémy
-
Inteligentní zařízení
-
Kyberfyzikální systémy
-
Kybernetická bezpečnost
-
Matematické metody
-
Počítačová grafika a interakce
-
Počítačové sítě
-
Počítačové vidění
-
Softwarové inženýrství
-
Strojové učení
-
Superpočítání
-
Verifikace a testování software
-
Vestavěné systémy
-
Vývoj aplikací
-
Zpracování zvuku, řeči a přirozeného jazyka