Studium a stáže v zahraničí
Samuel Repka
Lappeenranta Lahti University of Technology, Finsko
Samuel Repka studuje na Fakultě informačních technologií navazující magisterský program Informační technologie a umělá inteligence se specializací Počítačové vidění. Aktuálně je v posledním, druhém ročníku, studia, který jako účastník Double Degree programu s Lappeenranta University of Technology (LUT) tráví ve Finsku. Když zvažoval možnost vycestovat za studiem do zahraničí, finská Lappeenranta byla pro něj jasnou první volbou. „Jiné možnosti ve mně nerezonovaly tak, jako Double Degree. Líbilo se mi, že tento program se poprvé uskuteční mezi FIT VUT a LUT. První pokusy jsou v jistém smyslu výjimečné a já chtěl být u toho,” upřesňuje Samuel.
Double Degree program FIT a LUT
Spolupráci s finskou LUT navázala Fakulta informačních technologií v roce 2022. Double Degree program je společný studijní program Vysokého učení technického a druhé zahraniční vysoké školy, v tomto případě finské LUT v rámci magisterské specializace Počítačové vidění. Unikátní kombinace předmětů z obou institucí má za cíl prohloubit znalosti v oblasti daného programu. Samuel Repka se v rámci ročního pobytu ve Finsku věnuje zejména analýze dat a tvorbě modelů. Kromě rozšíření expertizy, a při splnění všech podmínek, získání dvou magisterských diplomů, si odnese i zkušenost z jiného studijního prostředí.
„Systém je tady trochu jiný než v České republice. Známky jsou od 5 do 1, přičemž 5 je nejlepší. Semestr je rozdělen na dvě části, kterým se říká periody. Kurzy trvají různě dlouho, od jedné do čtyř period. Velký důraz je kladen na průběžnou práci studenta. V téměř každém předmětu máme cvičení a navíc týdenní domácí úkoly. A pak je tu závěrečný projekt. Obtížnost takového režimu velmi záleží na předmětu, ale v konečném důsledku se projeví přinejmenším v učení na zkoušky. V porovnání s FIT jsou tu však jednodušší projekty,” vysvětluje student s úsměvem a pokračuje v popisování rozdílu mezi oběma zeměmi. „Z mého pohledu je zde život klidnější než v Brně. Všude jsou stromy. Lappeenranta je u krásného jezera. Auta tu jezdí pomalu (protože půl roku je silnice pokrytá ledem). Mně osobně se tu moc líbí. Samozřejmě se tu konají i společenské akce. Je tu spousta lidí z jiných zemí, což je samo o sobě velmi zajímavá zkušenost. A všude jsou sauny, na což si člověk velmi rychle zvykne.”
Obavy? Bez těch to asi nejde, ale studium v zahraničí za to stojí
Každé zásadní rozhodnutí je doprovázeno řadou otázek a nejinak je tomu i v případě zvažování studijního pobytu v zahraničí. Zvládnu se aklimatizovat na život v jiné zemi? Nezvrtne se něco organizačně? Zvládnu dlouho zimu a odloučení od svých blízkých? Obavy se v tomto případě nenaplnily, a ty co ano, se daly vyřešit. „Velmi příjemné bylo zjištění, že lidé na obou univerzitách jsou velmi vstřícní a díky nim bylo řešení problémů opravdu snadné,” pochvaluje si.
Všechno má svá pro a proti, ale studium v zahraničí vám dá jiný pohled na svět. Poznat jiné kultury a lidi z úplně jiných částí světa je k nezaplacení.
David Průdek
Innopolis University, Rusko
Studoval jsem letní semestr 2020 na ruské univerzitě Innopolis University a chtěl bych vám trochu přiblížit mé zkušenosti s tímto zajímavým místem. Výběr univerzity byl z počátku čistě náhodný, jelikož jsem toto studium vyřizoval zcela na poslední chvíli. Později jsem zjistil, že vybraná univerzita je nová a moderní a také to, že jsem první student, který byl na tuto univerzitu od nás vyslán.
První pocity z Ruska jsem načerpal ještě v Česku při vyřizování víza na ruském konzulátu v Brně. Byla to přímo autentická scenérie, kdy postarší ruská babička seděla na verandě a velký muž v šedém obleku mě v ruštině mě pozval dovnitř. Samotná cesta do Kazaně, která leží blízko univerzitního města Innopolis, proběhla bez problémů, pouze s drobným zádrhelem při hledání domluveného řidiče u letiště.
Bydlel jsem na univerzitních kolejích, které byly nejen velmi pěkné a cenově příjemné. Měsíční pobyt stál okolo 35 EUR za dvoulůžkový pokoj se skvělým spolubydlícím z Bolívie v ceně. Pokoj samozřejmě nebyl příliš velký, ale i přesto měl slušně vybavenou kuchyň a vlastní sociální zařízení. Všechny budovy kolejí jsou mezi sebou ale i s univerzitou propojené uzavřenými mosty. Toto jsem velmi ocenil, protože i v zimě jsem mohl přijít na přednášku i v pantoflích.
Navíc všichni studenti mají neomezený přístup k různým sportovním zařízením, jako je například posilovna, sauna, bazén.
Innopolis University se snaží o mezinárodní přístup ke studiu. Většina vyučovaných předmětů je vedena čistě v angličtině. Já jako výměnný student jsem měl volné ruce při výběru předmětů, mohl jsem si vyprat kterýkoli ze všech oborů magisterského i bakalářského studia. Učili mě profesoři nejen z Ruska, ale i hostující učitelé z Kanady, Francie, ale i dalekého Česka. Bohužel kvůli pandemii pak už nemohli přiletět osobně na výuku, takže zbytek výuky probíhal pouze online.
Přestože můj zahraniční pobyt trval pouze 2 měsíce a za tu dobu jsem nestihl procestovat i jiné části Ruska, tak účasti v programu určitě nelituji. Získal plno cenných zkušeností, našel jsem si pár zahraničních kamarádů a poznal různé kultury. Ruštinu jsem se bohužel moc nenaučil, kromě pár základních frází a schopností si objednat si jídlo. Asi největší kulturní šok jsem zažíval hlavně v hospodách, kde mě přecházela chuť dát si pivo za ceny horší než v Praze. Další úskalí je komunikace s lidmi mimo univerzitu, kdy s angličtinou opravdu moc daleko nepochodíte.
Innopolis University je však velmi moderní a perspektivní místo s ambicemi stát se druhým ruským Silicon Valley. Přece jenom není mnoho míst, kde vám v zimě na zasněžené cestě zastavuje na přechodu pro chodce čistě autonomní vozidlo. Jedná se určitě o kvalitní univerzitu, přestože některé lokality se stále ještě dostavují a dolaďují. Zaměstnanci oddělení zahraničních vztahů byli vždy velmi vstřícní a pomáhali mi začlenit se do univerzitního života. Nemám tedy vůbec žádný problém doporučit někomu studium na tomto místě plném milých lidí umožňující se věnovat nejrůznějším zájmům a aktivitám.
Petr Žufan
ESIGELEC Rouen, Francie
ESIGELEC z pohledu prvního FIŤáka.
Erasmus - Je to malý krok pro univerzitu ale velký skok pro její studenty.
ESIGELEC je malá univerzita, menší než samotnej FIT VUT. Nachází se na okraji města Rouen, které svým prostředím připomíná Brno.
Zaměstnanci na oddělení zahraničních vztahů jsou velmi ochotní a přátelští lidé, kteří pomohou a poradí kdykoliv, s čímkoliv. Protože je škola menší, mohou se soustředit na jednotlivce a jeho konkrétní problémy a požadavky.
Dobrá zpráva pro francouzštiny neznalé. Mají zde celé dva obory kompletně vyučované v angličtině: Informační systémy a Vestavěné systémy, na které se specializují. Pro francouzky mluvící studenty je výběr mnohem širší. Kvůli odlišné formě výuky a hodnocení je však výběr omezený. Musíte si zapsat všechny předměty v tématickém bloku a zároveň pouze bloky z jednoho vybraného semestru.
Předměty probíhají formou blokové výuky. Dva týdny výuky zakončené zkouškou, projektem nebo oohodnocením práce na cvičení. Výuka je z 80 % prakticky zaměřená - cvičení, počítače, laboratoře, projekty. Z toho důvodu je obsahově užší, a tudíž i jednodušší než předměty na FITu. Docházka je povinná a kontrolovaná na všech hodinách. Pro Erasmáka se však dá bez problému domluvit mírně větší absence.
Na anglicky vyučovaném oboru budete chodit do třídy převážně s Indama a Číňanama. Ostatní spolužáci pochází z celého světa. Pro seznámení s místními (Francouzskými) studenty univerzita nabízí desítky zájmových studentských spolků. Zde můžete najít studenty se stejnými koníčky ať už jsou jakkoliv zvrhlé. Sport, hry, technika, příroda, focení a mnoho dalších...
Škola nabízí a zprostředkovává ubytování na koleji do deseti minut chůze od univerzity. V blízkém okolí je supermarket i metro do centra. Co tu chybí je život. Večerní a noční život, který se odehrává výhradně v centru města. Noční městská doprava je ojedinělá. Proto doporučuji sehnat soukromé ubytování v centru Rouen, kde můžete naplno využít potenciál tohoto krásného města. V Rouen se nachází mnoho univerzit se studenty z mnoha zemí. A všichni se večer schází v centru. Můžete se tu potkat a spřátelit s mnohými a ještě víc, když nejste limitování nočním linkou.
Normandie je nádherná země a cestování se zde nikdy nenabažíte. Slavná města - Paříž, Le Havre, Caen - co by kamenem dohodil. Milovníci přírody ocení bohaté lesy podél řeky Seiny a na pobřeží bílé útesy kam až oko dohlédne. Zájemci o historii jistě navštíví muzea Johanky z Arku nebo Vylodění v Normandii.
Francouzkou kuchyni nemusím zmiňovat. Najíte se báječně snad kdekoliv a na české poměry ve vytříbeném stylu. Vypíchnul bych pro normandii typický cider a calvados a sýry camembert nebo livarot. A kdo nezkusí šneky, jako by tu ani nebyl.
Jestli si stále kladete otázku, jestli jet na Erasmus, odpověď zní "ANO". Měl jsem strach. Nikoho jsem tam neznal. Neuměl jejich řeč. Neznal jejich zvyky... Překonal jsem svůj strach a bylo nezapomenutelný. Je to neskutečný zážitek a jeho nabídka je časové omezená. Jeďte dokud můžete. S přispěvky od EU, od VUT i od Francie je to za hubičku. Kdyby to bylo možné, vyjel bych na Erasmus každý semestr.
Dita Cihlářová
Erasmus+, UK, University of South Wales
Hodně lidí říká: "Nech partnera doma a vyjeď!" Pokud je tohle to, co tě odrazuje od Erasmu, mám pro tebe dobrou zprávu: jde to i ve dvou! My jsme se vydali poznat krásy Velké Británie na University of South Wales. Je to škola plná mezinárodních studentů, kde Erasmáci nestojí mimo, ale jsou začleněni mezi ostatní se vším všudy. Tak se nelekej, až ti omylem přijde mail s pokyny k zaplacení školného. Kromě kampusu s mimořádným zázemím a roztomilými polodivokými králíky si užiješ Cardiff, výlet do Londýna nebo přírodní rezervace, starobylé hrady a surfování (v říjnu!). Taky poznáš jiný vzdělávací systém a možná si (stejně jako my) po návratu budeš ještě více vážit způsobu výuky na VUT FIT i v ČR obecně... Poněkud zvláštní studijní požadavky ale snad vynahradí absence zkouškového a hlavně program, který si uděláš navíc - cestování, sport, zájmové kluby a obohacující rozhovory s lidmi z celého světa, kteří se mohou stát tvými přáteli. A ať už si vybereš Wales nebo jakoukoliv jinou zemi, věř, že tvůj Erasmus bude stát za to - neváhej a jeď!
Martin Kocour
firma Telefónica, Barcelona, Španělsko - pracovní stáž
Ahoj, volám sa Martin a momentálne som na stáži v Barcelone. Pracujem tu ako research assistant v spoločnosti Telefónica. Mojou úlohou je navrhnúť systém pre spracovanie reči a videa v tzv. “edge” sieti. Ide o relatívne nový trend, kde sa mobilní operátori snažia presunúť výpočet z datacentier čo najbližšie k užívateľovi, s cieľom minimalizovať latenciu.
O pracovné stáže som sa počas štúdia nikdy nezaujímal. Myslel som si, že je to pre moju kariéru plytvanie časom. No zlomový moment nastal, keď som zistil, že práca mobilného vývojára, ktorú som v tom čase robil, ma už tak nenapĺňala ako na začiatku. V tom čase ma nesmierne zaujal predmet Spracovanie rečových signálov pod taktovkou pána Doc. Černockého. Preto som sa rozhodol osloviť pána docenta, či náhodou nevie o nejakej práci v tejto oblasti. Práve on mi povedal o možnosti stáže v zahraničí s grantom z programu Erasmus+.
Rozhodnutie vystúpiť zo svojej komfortnej zóny vôbec neľutujem. Stretol som tu množstvo zaujímavých ľudí. Naučil som sa kopec nových vecí. Prekonal som komunikačnú bariéru. Práca ma nesmierne baví. Každý deň sa stretávam s novými výzvami. Aj keď cesta sem pre mňa nebola ľahká, hlavne vďaka množstvu administratívnych problémov, s istotou dnes môžem povedať že to všetko stálo za to.
Martin Vondráček
Erasmus+, Malta, University of Malta
V průběhu bakalářského studia na Fakultě informačních technologií VUT v Brně jsem s nadšením přemýšlel o možnostech studia v zahraničí. Zpětně velmi oceňuji různé prezentační akce, kterými fakulta, univerzita a studentské organizace usilují o informovanost studentů ohledně příležitostí v zahraničí. S přítelkyní, studující také na FIT VUT, jsme chtěli studovat v zahraničí společně a nechtěli jsme prodlužovat studium. Neřešitelná situace? Naopak! Měli jsme opravdu obrovskou radost, když se nám oběma podařilo získat nominaci na University of Malta na šestý semestr bakalářského studia. Většinu studijních povinností jsme zvládli splnit během prvních pěti semestrů, takže naší studijní náplní bylo řešení bakalářských prací pod záštitou obou univerzit. Řešení bakalářské práce na dvou univerzitách zároveň probíhalo formou pravidelných konzultací s maltským vedoucím a videokonferencí s českým vedoucím. V závěru pobytu jsme prezentovali výsledky svých prací vedoucím na University of Malta, následně nás čekala obhajoba v Brně. Přestože jsme se naplno věnovali bakalářské práci a neměli zapsané další předměty, rozhodně jsme nepřišli o maltské studijní prostředí. Univerzita a studentské organizace pořádaly řadu akcí od seznámení s maltskou kulturou po několikadenní výlet na sousední ostrov Gozo. V průběhu čtyř měsíců jsme bydleli v univerzitním penzionu, na koleji a v soukromém studentském podnájmu. Také díky tomu jsme měli příležitost poznat studenty ze všech koutů světa. Například přátelství s korejskými studenty bylo kouzelné velkým kulturním rozdílem. Myslím si, že pobyt na University of Malta byl velmi obohacují zkušenost po studijní stránce, ale také velmi pozitivní setkání přátelských lidí různých kultur a zvyků. Erasmus+ nás tak oslovil, že jsme se s přítelkyní rozhodli vyjet i na magisterském studiu. Všem bych rozhodně tuto zahraniční zkušenost doporučil.
Michal Kotoun
Island, University of Reyjkavik
Šestý a závěrečný semestr svého bakalářského studia jsem strávil na pomezí Evropy a Ameriky, v pro nás nejvzdálenější severské zemi, Islandu. Kde jinde si můžete po přednášce zarelaxovat v minutu vzdálené horké lázni na pláži, zatímco teplota vzduchu se drží kolem bodu mrazu?! Island byl pro mě zemí mnoha přírodních krás, nezvyklého nočního života, velmi krátkých i velmi dlouhých dnů, kuchařskou školou, ... Nemá smysl zastírat, že Island je pro našince drahá země a tak na můj pobyt padly i moje úspory a výdělek z dálkové práce v Čechách. Byla to však investice které ani v nejmenším nelituji, a možnou alternativou je najít si práci na místě, což i vzhledem k trvajícímu růstu turismu není problém. Turismus vůbec Island v posledních letech pomalu mění a patřil tak k jednomu ze základních témat v rozhovorech s lidmi v zemi, která je tak trochu i zastávkou mezi Evropou a Severní Amerikou. Celý Erasmus+ pobyt pro mě byl zejména o překonávání sama sebe, vystupování z komfortních zón a komunikaci s lidmi. Umožnil mi nahlédnou na sebe i svou zemi z jiné perspektivy, stejně tak porovnat jak vidím Island já jako cizinec s tím jak ho vidí místní, a obdobně pak Čechy potažmo střední Evropu v očích Islanďanů, či kamarádů z jiných zemí. Snad všichni lidé, s kterými jsem během těch pěti měsíců mluvil, byli velmi přátelští a ochotní, a naučit se oslovovat neznámé lidi kolem mě bylo tak o to jednoduší, že za začátku to byli hlavně studenti jako já. Škola navíc organizovala tzv. Orientation days, kdy jsme měli příležitost se seznámit a poznat základy fungování v Reykjavíku. Pokud jde o jazyk, všichni studenti samozřejmě ovládali angličtinu, i když každý na jiné úrovni. Na Islandu navíc anglicky hovoří i většina populace, podobně jako v jiných severských zemích. Za dobu svého pobytu jsem tak poznal jinak fungující školu, která mě definitivně přesvědčila vstoupit do Studentské unie, získal jsem nerozlučné přátelství při cestě stopem kolem celého ostrova, poznal mnoho věcí o jiné zemi, světě i o sobě a každému bych tento "krok do neznáma" doporučil. Využijte možností, které nám teď svět nabízí. Vlastně, touhle dobou se chystám na další cestu, což bych před 2 lety rozhodně nehádal... A třeba po návratu budete chtít víc prozkoumat i tu naší zemičku.
Zuzana Lietavcová
Paříž, Francúzsko
Ako študentka magisterského programu Fakulty informačních technologií som sa zúčastnila svojho prvého študijného pobytu v rámci programu Erasmus+ na vysokej škole EPITA v Paríži. I keď som sa francúzsky pred odchodom viac-menej vedela dohovoriť, predsa som zvolila štúdium v anglickom jazyku. Moja francúzska škola ponúkala celý študijný program v angličtine, takže sa nejednalo o typicky “erasmové” predmety, výmenných študentov nás na škole bola len hŕstka. To však nezabránilo nájsť si kamarátov (z iných kontinentov a aj medzi miestnymi študentami), s ktorými som mohla spoznávať pôvaby Francúzska. Paríž je typickou turistickou destináciou, avšak stráviť tu pár mesiacov mi umožnilo cítiť sa menej ako len návštevník, pozrieť si pamiatky v menej vyťažených časoch a tiež objavovať zákutia, kde turisti často nezablúdia. Obrovskou výhodou byť študentom v Paríži je vstupné do všetkých štátnych múzeí a pamiatok zdarma (vrátane miest ako Louvre alebo Víťazný oblúk), čo sme aj patrične využívali. Určite odporúčam spraviť si výlety do neďalekej Normandie, ochutnať slané palacinky, crème brûlée a zájsť na syrové fondue. Inak, Parížania podľa mňa vôbec nie sú tak neznesiteľní ľudia, ako sa o nich traduje.
Zuzana Lietavcová
Hsinchu, Taiwan
Po predošlej skúsenosti so semestrom v Paríží ma lákalo skúsiť štúdium v exotickejšej destinácii a tak som hľadala možnosti. A našla som možnosť študijného pobytu na taiwanskej univerzite NCTU so štipendioum, ktoré som získala z fondov MŠMT. Zrazu som sa ocitla v úplne inom svete s lianami visiacimi zo stromov, miliónmi motoriek, podivnými druhmi ovocia a nerozlúštiteľnými nápismi. Štúdium tu bolo celkom náročné, prekvapilo ma, že najnižšia známka pre úspešné absolvovanie predmetu bola C, ale keďže som si mohla zvoliť predmety, ktoré ma zaujímali, štúdium ma bavilo. Taiwan má neuveriteľné prírodné scenérie na pobreží aj v horách, ľudia sú nesmierne priateľskí a ide o veľmi bezpečnú krajinu. V mestách možno obdivovať početné chrámy a vychutnávať výborný streetfood, ktorý je doslova na každom kroku. Jediný zdroj komplikácií bola neznalosť čínštiny na mojej strane a častá neznalosť angličtiny zo strany domácich, o čo viac sa mi však vždy všetci snažili pomôcť. Jedny z najlepších zážitkov na Taiwane boli cesta okolo ostrova stopom, národný park Taroko, plávanie s korytnačkami, surfovanie a túra na Teapot mountain. Ani za 5 mesiacov som nestihla navštíviť všetky miesta, ktoré treba vidieť, a preto sa plánujem vrátiť, aspoň na návštevu.