Detail publikace
Immersive Trip Reports
Lukáč Michal (FIT)
Chen Zhili
DiVerdi Stephen
Čadík Martin, doc. Ing., Ph.D. (UPGM)
Photography presentation, hike, image geo-localization, terrain model, immersive visualization
Již od doby, kdy byla vynalezena spotřebitelská fotografie, turisté pořizují fotografické snímky, aby se s nimi mohli později pochlubit. Fotografie bývají používány jako vzpomínka, i jako nástroj pro prezentaci míst, které plánujeme navštívit. Klasická prezentace v podobě série promítaných fotografií však neposkytuje dostatečný prostorový vjem pro zachování pocitu přítomnosti v překrásné přírodní scenérii. Pro překonání tohoto problému navrhujeme novou metodu pro prezentaci fotografií. Fotografie jsou automaticky zpracovány a vloženy do virtuálního modelu terénu. Na základě této geografické registrace s terénním modelem vytváříme prezentace, které mohou být zhlédnuty pasivně ve formě videa, nebo interaktivně ve virtuální realitě. Naše experimentální vyhodnocení ukazuje, že tento nový prezentační mód je zábavný, a zároveň uživateli poskytuje prostorový vjem prezentované scény.
Představujeme novou metodu pro automatické vytváření prezentací z fotografií pořízených během výletů do přírody. Cílem této metody je automaticky vytvořit tzv. průlet" skrz virtuální terén, do kterého jsou zasazeny fotografie tak, aby lícovaly s terénem. Během průletu" uživatel sleduje cestu skrz virtuální terén, která přibližně odpovídá cestě, kudy šel autor fotografií během svého výletu. V průběhu průletu" se kamera zastaví na jednotlivých fotografiích, a uživatel si danou fotografii může prohlédnout v širším kontextu virtuální krajiny, která na původních fotografiích chybí. Navrhnuli jsme dva módy této nové prezentační metody: (I) pasivní mód, kdy je průlet skrz krajinu s fotografiemi uložen do videa; (II) interaktivní mód, ve kterém uživatel sleduje a ovládá průlet" skrz krajinu ve virtuální realitě.
Naše metoda může být využita místo běžného sekvenčního prohlížení fotografií. Díky virtuálnímu terénu naše metoda rozšiřuje prezentaci o prostorový kontext - uživatel se může rozhlédnout a vidět i části scény, které ve fotografiích nejsou zachyceny. Na základě našich experimentů jsme zjistili, že naše metoda je zábavnější, než tradiční sekvenční metody prezentace fotografií a navíc pomáhá uživateli lépe pochopit jak vypadá oblast, odkud fotografie pocházejí.
Tento výzkum byl proveden ve spolupráci s Adobe Research. Na základě tohoto výzkumu byla také podána patentová přihláška k patentovému úřadu USA, kterou podalo Adobe Inc. společně s VUT FIT. Tato publikace byla prezentována na mezinárodní konferenci UIST 2018 v Berlíně. Oficiální publikace je dostupná v digitální knihovně ACM: https://dl.acm.org/citation.cfm?id=3242653. Více informací, doprovodné materiály a video shrnující naši metodu jsou dostupné na webové stránce projektu: http://cphoto.fit.vutbr.cz/immersive-trip-reports/.
@inproceedings{BUT155096,
author="Jan {Brejcha} and Michal {Lukáč} and Zhili {Chen} and Stephen {DiVerdi} and Martin {Čadík}",
title="Immersive Trip Reports",
booktitle="Proceedings of the 31st ACM User Interface Software and Technology Symposium",
year="2018",
pages="389--401",
publisher="Association for Computing Machinery",
address="Berlín",
doi="10.1145/3242587.3242653",
isbn="978-1-4503-5948-1",
url="https://dl.acm.org/citation.cfm?id=3242653"
}