Zpráva z FIT

Dne: 20. srpna 2024

Výzkumníci z FIT pomáhají díky nově vyvíjené technologii hledat zločince a teroristy

Technologie vyvíjená na FIT VUT v rámci projektu TENACITy (Travel Intelligence Against Crime and Terrorism) pomáhá bezpečnostním složkám v Evropské unii při bezpečném předávání informací o pasažérech cestujících přes mezinárodní letiště. Jeho cílem je propojit vědce, firmy a bezpečnostní složky napříč Evropou a vytvořit platformu, která dokáže hledat podezřelé pasažéry dle jejich cestovních vzorů či zpětného trasování pohybu. Na projektu spolupracují odborníci z výzkumných skupin NES@FIT a Security@FIT.

Od roku 2016 přijala Evropská unie (EU) několik zákonů, které harmonizují přístup ke sbírání a zpracování údajů o lidech cestujících v Evropě letecky. Hlavním cílem této politiky je účinně předcházet, odhalovat, vyšetřovat a stíhat závažnou trestnou činnost (například terorismus, pašování a obchod s drogami). "Letečtí dopravci působící v EU jsou povinni shromažďovat údaje v podobě tzv. passenger named records (PNR), které obsahují osobní údaje poskytnuté cestujícími v rámci procesu rezervace a odbavení. PNR se skládá např. ze jména cestujícího, informací o věrnostním programu, data rezervace a cesty, seznamu navštívených letišť, čísla sedadla či sedadel, informací o zavazadlech, kontaktních údajů a způsobu nákupu a platby letenky. Na základě analýzy PNR je možné identifikovat pachatele trestné činnosti a jejich společníky, odhalit podezřelé cestovní vzorce, důkladně prověřit cestující s přihlédnutím na definovaná rizika i posunout kupředu vývoj heuristiky a rizikových kritérií, " vysvětluje Vladimír Veselý, hlavní řešitel projektu TENACITy.

Chytré sdílení údajů jako klíč k úspěchu

Jak chytře sdílet PNR mezi dedikovanými bezpečnostními složkami (v ČR například Oddělení informací o cestujících PČR). pro jejich zpracování napříč Evropou? Tímto se budou ještě v následujícím roce v rámci projektu TENACITy  zabývat výzkumníci z Ústavu informačních systémů a Ústavu inteligentních systémů Fakulty informačních technologií VUT. Kromě výzkumníků z naší fakulty na něm spolupracuje mezinárodní konsorcium vedené společností European Dynamics.

Sbírat, obohacovat a posílat tisíce PNR záznamů je náročný úkol. Role týmu z FIT spočívá právě v tom, aby vše běželo hladce a bezpečně. Navrhnul a aktuálně implementuje platformu, jejíž součástí je i blockchainový subsystém postavený na technologii Hyperledger Fabric. Na projektu spolupracují za výzkumné skupiny NES@FIT a Security@FIT: Vladimír Veselý, Michal Koutenský, Ondřej Lichtner, Martin Perešíni a další. Tento tým s mnohaletými zkušenostmi s kryptoměnami, technologiemi blockchain či smart contract a obecně distribuovanými systémy, společně vyvíjí platformu, která má podstatně širší potenciál, než jen ten požadovaný v rámci projektu. Platforma totiž může tvořit podvozek pro libovolný systém pro sdílení citlivých informací, který je distribuovaný, avšak inherentně zajišťující účastníkům integritu, důvěrnost a auditovatelnost při sdílení.

Vložil: Horná Petra, Mgr.

Poslední změna: 2024-08-21T14:30:56