Aktualita
Kategorie: novinka
Dne: 28. února 2024
Kamil Malinka a Anton Firc z FIT VUT demonstrovali propracovanost deepfakes na setkání specialistů pro boj s kyberzločinem
Jak co nejúčinněji odhalovat a potírat nové fenomény v kyberkriminalitě, bylo hlavním tématem dvoudenního setkání specialistů na tuto oblast zločinu z řad žalobců a policistů pořádané Nejvyšším státním zastupitelstvím ve spolupráci s Justiční akademií v Kroměříži. Specializovaní kriminalisté a státní zástupci z celé České republiky se v rámci neformální expertní sítě scházejí a vyměňují si zkušenosti pravidelně každý rok. Tentokrát poprvé na společné setkání přizvali také kolegy policisty a prokurátory ze Slovenska.
Odborníci z obou zemí se shodli, že pro efektivní boj s kyberzločinem je klíčová specializace a nepřetržité vzdělávání, které umožňuje průběžně se seznamovat se stále propracovanějšími taktikami zločinců. Přínosem takových setkání je i výměna konkrétních poznatků z praxe u úspěšně vyřešených případů.
Jednou z největších výzev je rapidní vývoj tzv. deepfake technologie, která s sebou přináší rozsáhlá rizika spojená s šířením dezinformací, krádežemi identity, nejrůznějšími druhy podvodů, phishingových útoků či vydírání a řadou dalších nelegálních aktivit. Jak věrohodně mohou působit simulace cizí tváře i hlasu vytvořené pomocí umělé inteligence, názorně přiblížili výzkumníci Kamil Malinka a Anton Firc z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně.
autor: Petr Malý/NSZ