V rámci specializace se zaměříte na využití superpočítačových technologií v oblasti vysoce náročných výpočtů ve fyzikálním modelování, biologii, chemii, medicíně, umělé inteligenci či ekonomii. Naučíte se popisovat složité systémy pomocí matematického aparátu, porozumíte numerickým metodám a jejich vlastnostem, stanete se experty v oblasti návrhu, implementace, optimalizace a testování programů s ohledem na výkon a spotřebu. Získáte praktické zkušenosti s vývojem aplikací na špičkových superpočítačích založených na kombinaci klasických procesorů, grafických karet či FPGA akcelerátorů.
1. ročník
Společný základ programu
Společný základ programu tvoří předměty, které Vám dají znalosti důležité pro všechny inženýry v IT:
- Architektury výpočetních systémů Vás naučí uvažovat o tom, jak Váš kód poběží na moderních výpočetních platformách, jak myslet při programování tak, abyste využili zdrojů co nejefektivněji, tj. aby Vaše aplikace využila co nejlépe výkonu moderních platforem, efektivně využila paměťové prostředky systému a byla také efektivní, pokud jde o spotřebovanou energii.
- Funkcionální a logické programování Vás naučí, že ač je klasické imperativní programování velmi široce užívaným paradigmatem a má velmi blízko k implementaci na strojové úrovni, existují i jiné přístupy, které Vám přinesou nový pohled na některé klíčové problémy a pomohou získat jejich neotřelá a často efektivnější řešení.
- Moderní trendy informatiky (v angličtině) potřebujete znát, abyste viděli, kam se vyvíjí obor a co lze za pár let očekávat v praxi.
- Paralelní a distribuované algoritmy je předmět, který Vám ukáže zákonitosti, limity a úskalí paralelních a distribuovaných algoritmických řešení a s tím spojených synchronizačních mechanismů, bez nichž při řešení řady komplexnějších problémů stěží uspějete.
- Statistika a pravděpodobnost je pravou rukou každého inženýra, zpracovat číselné výsledky experimentů nebo data získaná při běhu Vaší aplikace, analyzovat je a získat z nich poučení pro další rozhodnutí je téměř jeho denním chlebem.
- Teoretická informatika ukazuje hranice možností informatiky přes formální jazyky a matematické modely výpočtu. Jen tak dokážete porozumět tomu, jestli Váš problém je vůbec řešitelný a pokud ano, s jakými zdroji a jakými prostředky to lze dokázat.
- Ukládání a příprava dat, zejména těch velkých, a získávání znalostí z nich, je umění užitečné pro každého informatika. Je to jeden z klíčových aspektů, které silně ovlivňují efektivitu mnohých řešení a aplikací.
- Umělá inteligence a strojové učení je předmět, kde poznáte, jak naučit počítače rozumět našemu světu a přinutit je řešit problémy, které jsou pro člověka sice snadné, ale pro algoritmický stroj těžko zvládnutelné.
Všechny své vědomosti předají
a v těžkých chvílích vás podrží
Doc. Ing.
Jaroš Jiří
Ph.D.
Učí kurz Architektura výpočetních systémů, díky kterému získáte detailní znalosti o fungování a efektivním programování moderních procesorů. Dále jej potkáte na předmětech Praktické paralelní programová a Paralelní výpočty na GPU. V těchto předmětech zabrousí do oblasti vysoce náročných výpočtů, umělé inteligence a dolování dat s využitím superpočítačů.
Doc. Dr. Ing.
Fučík Otto
Učí kurz Hardware/Software Codesign, který je zaměřen na různé aspekty návrhu vestavěných systémů na systémové úrovni. Při výuce uplatňuje zkušenosti z výuky na zahraničních univerzitách a praktické znalosti z návrhu komplexních výpočetních systémů.
Doc. Dr. Ing.
Hanáček Petr
Zabývá se více než 20 let bezpečností informačních systémů, analýzou rizik, aplikovanou kryptografií a elektronickými platebními systémy. Vyučuje předměty související s těmito oblastmi. V roce 2016 byl vítězem soutěže o nejlepšího pedagoga v navazujícím magisterském studiu na FIT VUT.
Ing.
Šátek Václav
Ph.D.
Učí kurz Vysoce náročné výpočty, který je zaměřen na efektivní řešení technických počátečních úloh a diferenciálních rovnic. Úzce spolupracuje na výzkumu s IT4Innovations VŠB-TU Ostrava, kde se zabývá problematikou kontaktních úloh v oblasti výpočetní dynamiky tekutin. Je garantem předmětu Elektrotechnika pro informační technologie.
Čím se zrovna bavíme?
-
Technologie vyvíjená na FIT VUT v rámci projektu TENACITy (Travel Intelligence Against Crime and Terrorism) pomáhá bezpečnostním složkám v Evropské unii při bezpečném předávání informací o pasažérech cestujících přes mezinárodní letiště. …
-
Tibor Kubík a Alexander Polok a další doktorandi z VUT získali stipendium Brno Ph.D. Talent
Devět doktorských studentů a studentek z Vysokého učení technického v Brně uspělo v 15. ročníku Brno Ph.D. Talent, mezi nimi i dva zástupci Fakulty informačních technologií. Na slavnostním večeru, který se konal na brněnské radnici, si převzali šeky na svůj další výzkum. Letošní ročník evidoval okolo 150 přihlášek, jejichž výzkumný záměr hodnotila mezinárodní porota. …
Pojďte na FIT!
Další magisterské
specializace
-
Bioinformatika a biocomputing
-
Informační systémy a databáze
-
Inteligentní systémy
-
Inteligentní zařízení
-
Kyberfyzikální systémy
-
Kybernetická bezpečnost
-
Matematické metody
-
Počítačová grafika a interakce
-
Počítačové sítě
-
Počítačové vidění
-
Softwarové inženýrství
-
Strojové učení
-
Superpočítání
-
Verifikace a testování software
-
Vestavěné systémy
-
Vývoj aplikací
-
Zpracování zvuku, řeči a přirozeného jazyka